Технічні характеристики навушників – що вони означають?

Технічні характеристики навушників – що вони означають?

У наш час вибрати хороші навушники досить складно, адже асортимент просто вражає, і навіть якщо Ви визначились з типом конструкції, брендом і ціновим діапазоном, вибір буде нелегким. Адже у кожній ціновій категорії виробники пропонують велику кількість моделей, які окрім інших відмінностей, різняться між собою характеристиками. Зазвичай вони представлені у вигляді цифр (а іноді й графіків) з незрозумілими для більшості користувачів розмірностями. А як зрозуміти, на що саме впливають ці цифри і графічні залежності? Спробуємо розібратись!

Кілька слів про маркетинг

Маркетологи зараз вирішують дуже багато у великих корпораціях, і не дарма, адже від їх вдалих рішень залежать розміри прибутків від продажу кожної моделі навушників. І вони користуються своєю владою, щоб вплинути на Ваш вибір, маніпулюють  свідомістю покупця за допомогою цифр, використовуючи, звичайно ж, технічні характеристики. Згадайте 90-ті роки, коли ринок заполонили китайські “Hi-Fi” музичні центри з маленькими динаміками, на яких крупним шрифтом було написано “100 W”. Щось подібне ми спостерігаємо і зараз. Чим більші значення вписати навпроти характеристик, чим ширший діапазон частот зазначити на упаковці, тим більший інтерес це викличе у аудиторії.

Справа в тому, що не існує жодних стандартів щодо методик вимірювання характеристик навушників, як і стандартного стенду для провдення цих випробувань. Тому, фактично, виробник може написати на упаковці все що йому завгодно. Все не настільки погано, якщо трохи розібратись, і зрозуміти, що означають характеристики навушників?

Імпеданс (електричний опір)

Імпеданс – це сума активного і реактивного опору котушки динаміка, вимірюється в Омах. Значення імпедансу залежить від частоти сигналу, тобто цю характеристику доречніше подавати у вигляді графіку, але зазвичай виробники зазначають на упаковці імпеданс на частоті 1 кГц або усереднене чи характерне значення для всього діапазону частот. 

Зазвичай портативні навушники мають імпеданс 16-32 Ом і вважаються “низькоомними”. Якщо це значення переважає 60 Ом, навушники “високоомні”. Класифікація студійних моніторних навушників цьому плані трохи відрізняються, тут значення 80-100 Ом вважаються низькоомними, а 250 і більше – високоомними. На що впливає значення імпедансу? Від нього залежить споживання енергії при відтворенні музики, а також в деякій мірі гучність. Чим менший опір навушників, тим вони будуть гучніші (при одинаковій чутливості). Також низькоомні навушники споживають менше енергії на відтворення музики при подачі однакового рівня сигналу.

Для портативних пристроїв (mp3-плеєри, смартфони) найоптимальнішими значеннями імпедансу будуть 16-32 Ом, в деяких випадках навіть при 60 Ом навушники будуть звучати досить гучно за рахунок високої чутливості. Для стаціонарного прослуховування більш прийнятними будуть значення від 100 Ом, це створить “комфортне” навантаження для підсилювача, і він зможе відтворювати сигнал з меншими спотвореннями. Для портативної техніки 100-Омні навушники будуть “заважкими”, відтворення скоріш за все буде недостатньо гучним.

Але не поспішайте обирати навушники з мінімальним значенням імпедансу, адже зі зростанням цієї величини, зменшується співвідношення сигнал/шум, зростає рівень спотворень, а також навушники з більшим імпедансом, економічніші в плані споживання енергії.

Чутливість

Під чутливістю часто мають на увазі ККД навушників, їх ефективність в плані споживання енергії. Вимірюється у дБ/мВт, або дБ/В, тобто це співвідношення рівня гучності, який забезпечують навушники при подачі на них сигналу потужністю (амплітудою) 1 мВт (В). Чутливість, приведена до потужності (дБ/мВт) характеризує навушники у плані енергоефективності, але не дозволяє порівнювати різні моделі між собою за цим параметром, оскільки значення чутливості в даному випадку залежить від імпедансу навушників. Зазвичай виробники не надто переймаються розмірностями і вказують значення просто у децибелах, для більшості навушників це 100 і більше дБ. Тут яскраво проглядається робота маркетологів, і значення чутливості в характеристиках вказується за принципом “чим більше – тим краще”.  Чутливість в значній мірі залежить від матеріалу, з якого виготовлений магнітний сердечник динаміка. Неодимові магніти забезпечують найвищу чутливість при компактних розмірах, тому якщо Ви побачите на упаковці слово neodime, це добрий знак.

Тут знову варто наголосити, що не існує жорстких стандартів щодо вимірювання чутливості навушників, тому кожен виробник вимірює її по-своєму: хтось приводить значення чутливості на частоті 1 кГц, хтось – на 500 Гц, а інші приводять усереднені або взагалі пікові значення чутливості. Крім того, кожен виробник використовує власний стенд для вимірювань, тому довіряти цьому параметру треба з обережністю.

Як бачимо з визначення, чутливість в першу чергу впливає на гучність навушників, і чим це значення більше, тим гучніші будуть навушники (при рівних інших параметрах, в т.ч. імпедансі). Навушники з одинаковою чутливістю і кардинально різними графіками АЧХ будуть суб’єктивно відрізнятись по гучності. 

Амплітудно-частотна характеристика (АЧХ)

АЧХ це графічна залежність, яка відображає залежність гучності навушників (точніше звукового тиску) від частоти відтворюваного сигналу. Зазвичай ця залежність нерівномірна, тобто навушники створюють різний звуковий тиск на різних частотах. Для прикладу розглянемо АЧХ навушників Koss PortaPro.

На графіку ми можемо побачити відхилення АЧХ від середнього значення, за яке прийнято 0 дБ. В районі 100-200 Гц ми можемо спостерігати підйом кривої, що підкреслює низькі частоти. Далі крива вирівнюється і в високочастотному діапазоні бачимо деяку нерівномірність. Положення піків і спадів можуть змінюватись в залежності від багатьох факторів: від того, як ви одягли навушники, чи ввімкнений режим слабкого прижиму (перемикач на боковій частині навушників PortaPro), а також від форми вушної раковини слухача. При використанні внутрішньоканальних навушників впливає також конфігурація амбушур та глибина, на яку вставлено навушник. Варто також зазначити, що АЧХ лівого і правого каналу можуть дещо відрізнятись.

Звертати увагу на графік АЧХ важливо лише якщо Ви купуєте навушники середнього і вищого цінових сегментів, виробники бюджетних моделей зазвичай не надто “вихваляються” цією характеристикою. Дорогі студійні моделі можуть мати АЧХ спеціальної форми, призначеної для певних видів музики, часто студійні моделі мають дуже рівну характеристику, через що для звичайних користувачів вони звучать “сухо”, відчувається недостача низьких та високих частот, до яких всі так звикли.

Частотний діапазон

Як бачимо, крива АЧХ по осі частот обмежена значеннями 20Гц – 20кГц, це і є частотний діапазон, тобто межі, в яких лежить амплітудно-частотна характеристика. Відомо, що людське вухо сприймає частоти від 20Гц до 20кГц (з віком цей діапазон звужується), і саме такі діапазони ми зазвичай бачимо у харакеристиках навушників. Технічно правильно поруч з частотним діапазоном вказувати нерівномірність АЧХ, наприклад 20-20000 Гц (+/- 3дБ), тобто нерівномірність АЧХ у діапазоні 20Гц складає +/- 3дБ, або 6 дБ. Зазвичай нерівномірність ніхто не вказує, звідки й на коробках з навушниками з’являються красномовні цифри 5-28000Гц. Але навіть якщо нерівномірність АЧХ в цьому діапазаоні буде прийнятною, чи потрібно нашим навушникам відтворювати частоти, які наше вухо не може сприймати? Як бачимо, графік АЧХ на краях має значні спади на найвищих і найнижчих частотах, і завдяки розширенню частотного діапазону ми можему змістити ці спади, отримавши підвищені значення в межах чутливості нашого слуху.

Отже частотний діапазон – також досить важлива характеристика, але тільки з урахуванням нерівномірності кривої АЧХ, тобто, якщо обирати між навушниками з діапазоном 20-20000Гц при нерівномірності 4 дБ, і 5-28000Гц при нерівномірності 12 дБ, я б обрав перші.

До речі, одним з прикладів навушників, які можуть похвалитись широким частотним діапазоном, є  внутрішньоканальні IE800 від Sennheiser. При вказаному виробником діапазоні 5-46000Гц, їх ціна складає близько 750$.

Максимальна вхідна потужність

Ця характеристика показує, яку максимальну потужність може мати сигнал, який ми подаємо на навушники. Якщо потужність сигналу перевищить максимальну вхідну потужність навушників, вони можуть вийти з ладу. Цією характеристикою можна керуватися, вибираючи навушники для певного джерела відтворення (підсилювач, пульт, звукова карта, mp-3 плеєр), порівнюючи її відповідно з вихідною потужністю девайса. Запас по потужності ніколи не буде зайвим, адже він убезпечить навушники від перенавантажень і суттєво збільшить термін експлуатації.

Максимальна вхідна потужність різних моделей навушників може коливатись від 1 до 5000 мВт.

Коефіцієнт нелінійних спотворень (КНІ)

Дуже важлива харакетристика, яку рідко зустрінеш на упаковці навушників. Рівень спотворень навушників вимірюється у відсотках, чим менше значення КНІ, тим достовірніше навушники передають звук. Коефіцієнт спотворень залежить від багатьох факторів (частота, потужність сигналу і т.д.), наприклад для низькох частот (до 200 Гц), допустиме значення 5-10%, тоді як у решті діапазону прийнятними вважаються значення менші 1%. Зазвичай приводяться дані для КНІ на частоті 1 кГц.

Чому враховуються саме нелінійні спотворення?

Все дуже просто, лінійні спотворення у сигнал вносить будь-який лінійний елемент, наприклад резистор – регулятор гучності. Звичайно, при проходженні через резистор, сигнал може піддаватись спотворенням нелінійного характеру, які пов’язані з домішками у резистивному елементі, але ці спотворення настільки малі, що ними можна знехтувати. Нелінійні спотворення вносять нелінійні елементи, як от транзистори, з яких складається практично вся електроніка.

Передати сигнал з ідеальною точністю взагалі без жодних спотворень неможливо, можна тільки мінімізувати їх рівень. Сучасні технології дозволяють досягти рівня спотворень у десяті а то й соті долі відсотка, тому відчути ці спотворення на слух зможе далеко не кожен. Яким чином навушники спотворюють сигнал? Зазвичай це пов’язано з нерівномірністю деформації дифузора, який не може мати однакових механічних властивостей по всій площі. Також ми можемо почути спотворення звуку при виході дифузора за межі розрахункової зони переміщення, але це трапляється зазвичай коли навушники “перенавантажені”, тобто працюють у режимі, що не відповідає номінальному. Зазвичай таке можна спостерігати, підключивши навушники з малим значенням максимальної вхідної потужності до потужного джерела сигналу, особливо при надлишку низьких частот. Такий режим роботи є небезпечним і може пошкодити динамік.

Підсумки

Виділити якусь одну характеристику, яка повністю охарактеризує навушники, неможливо, тому що якість і достовірність звучання залежить від кожної з них. Деякі характеристики пов’язані між собою, деякі компенсують одна одну, тому оцінювати потрібно все в комплексі, а не кожен параметр окремо. Крім того, не забувайте, що не існує стандартних стендів і методів для вимірювання тих чи інших характеристик навушників, а також деякі з них (наприклад крива АЧХ) будуть залежати від посадки навушників на голові (чи у вухах) та інших умов експлуатації.

Тому найнадійнішим способом вибрати навушники все ж будемо вважати “живе” прослуховування, яке дозволить Вам оцінити не тільки якість звуку, а й зручність використання та інші нюанси. Якщо можливості послухати навушники перед покупкою немає, уважно подивіться на їх характеристики та почитайте відгуки користувачів в Інтернеті, хоча кожен оцінює по-своєму.